БУДІВЕЛЬНА ГАЛУЗЬ УКРАЇНИ – 2024. Ціноутворення в будівництві. Мінрегіон. Перспективні зміни в ЦІНОУТВОРЕННІ

Доповідачі:

ПРЕДСТАВНИК з Експертизи
Реєстрація

БУДІВЕЛЬНА ГАЛУЗЬ УКРАЇНИ

ПРОГРАМА:

    1. СТУ 8855:2019 ВИЗНАЧЕННЯ КЛАСУ НАСЛІДКІВ (ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ) – (прийнято та надано чинність наказом ДП «УКРНДЦ» від 24.06.19р №175) на заміну ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013) (набрав чинність з 01.12.2019р.).
      2.  НАСТАНОВА ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ ПРОЕКТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ НА БУДІВНИЦТВО ДСТУ 8907:2019 (прийнято та надано чинність наказом ДП «УКРНДЦ» від 15.10.19 №311. (Набирає чинність з 01.06.2020р.) на заміну ДСТУ-Н Б А.2.2-10:2012).
      3.  Проекти підготовчих робіт.
      4.  НОВІ нормативні акти і документи (Постанови КМУ) з розроблення, погодження та експертизи проектної документації на будівництво.
      –   Постанова КМУ №560 «ПОРЯДОК затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи», основні принципи і підходи під час проведення експертизи проектної документації на будівництво.
      –   № 124-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про стандартизацію» (набрав чинності з 16.10.2020)
      –   Замість ДСТУ з ціноутворення будуть оновлені кошторисні норми і нормативи
      5.  Особливості розробки проектної документації та ефективні конструктивні рішення при реалізації проектів енерго-термомодернізації. ДБН В.2.6-31:2016
      –   «Теплова ізоляція будівель» та ДСТУ-Н Б В.3.2-3:2014 «Настанова з виконання термомодернізації житлових будинків».
      6.  ЗУ «Про енергетичну ефективність будівель».
      7.
        Обов’язкова експертиза для об’єктів будівництва, в тому числі з 18.12.2017р. згідно ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля».14 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України Постановою № 1160 затвердив Порядок розроблення, здійснення експертизи та застосування проєктів повторного використання у будівництві, що дозволить значно скоротити строки проєктування та зменшити вартість будівництва (далі – Порядок) Відтак, Порядок визначає процедуру розроблення проєктів повторного використання у будівництві, у тому числі проєктних рішень для повторного використання у будівництві, здійснення їх експертизи та застосування у будівництві.Термінологію викладено у наступному вигляді:️замовник проєкту повторного використання у будівництві (далі —  замовник) — юридична чи фізична особа, яка визначає вимоги до проєкту повторного використання, здійснює підготовку завдання на його розроблення, замовляє та у разі потреби фінансує його розроблення, забезпечує проведення експертизи та затверджує такий проєкт;️експертиза проєкту повторного використання у будівництві (далі —  експертиза) — проведення перевірки проєктних рішень з метою виявлення відхилень від вимог з питань міцності, надійності та довговічності об’єктів будівництва, у тому числі безперешкодного доступу для маломобільних груп населення, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, пожежної безпеки, техногенної безпеки, ядерної та радіаційної безпеки, енергозбереження, а також кошторисної частини такого проєкту;️проєктне рішення для повторного використання у будівництві (далі — проєктне рішення) — проєктна документація на будівництво, що затверджена відповідно до Порядку затвердження проєктів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 41, ст. 1674), яка використовується повторно під час проєктування інших об’єктів і у визначених законодавством випадках містить позитивний експертний звіт;️проєкт повторного використання у будівництві (далі — проєкт повторного використання) — документація, яка включає архітектурно-планувальні, конструктивні, технічні та технологічні рішення для умов будівництва, визначених завданням на проєктування, призначена для багаторазового застосування під час розроблення проєктної документації на будівництво об’єктів або їх відокремлених частин, включає експертну оцінку з позитивним висновком та затверджується відповідним замовником. проєктна документація на будівництво, розроблена із застосуванням проєктів повторного використання, затверджується замовником на підставі позитивного звіту за результатами експертизи, яка проводиться у випадках, передбачених Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”;

      ️проєктні рішення прив’язки — проєктні рішення за окремими розділами проєкту повторного використання, які підлягають уточненню під час розроблення відповідної проєктної документації залежно від конкретних умов будівництва та характеристик земельної ділянки, на якій розміщуватиметься об’єкт будівництва, з урахуванням містобудівних умов, обмежень та технічних умов.

       

      Замовниками проєкту повторного використання можуть бути органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, юридичні особи всіх форм власності, фізичні особи.

      Порядок розроблення проєкту повторного використання аналогічний Порядку розроблення проєктної документації на будівництво об’єктів, що затверджений наказом Мінрегіону від 16 травня 2011 р. № 45. Завданням щодо розроблення проєкту повторного використання визначаються геологічні, геофізичні, кліматичні (снігові, вітрові навантаження та впливи, температурні режими тощо) умови, які зазначаються у пояснювальній записці до нього.

      Кошторисна частина проєкту повторного використання розробляється відповідно до Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Мінрегіону від 1 листопада 2021 р. № 281.

       

      Блок 1.   Організація  та виконання першочергових робіт з відновлення пошкоджених внаслідок бойових дій будівель та споруд

      1.Нормативно-правове регулювання.«Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії рф, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд». Постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 473.

      1. Зміни до «Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва». Постанова КМУ від 5 квітня 2022 р. № 423
      2. «Методика обстеження будівель та споруд, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, бойових дій та терористичних актів». Наказ Мінрегіону від 28 квітня 2022 року № 65.
      3. Зміни до «Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи». Постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 470.
      4. «Настанова з визначення вартості робіт з оцінки технічного стану та експлуатаційної придатності об’єктів». Наказ Мінрегіону від 30 квітня 2022 року № 67.
      5. «Порядок виконання робіт з демонтажу об’єктів,пошкоджених або зруйнованих внаслідок… воєнних дій…». Постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 474.
      6. Механізм проведення комісійних оглядів для об’єктів знезначними пошкодженнями. «Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій». Наказ Держбуду України від 17 травня 2005 №76.
      7. ФІКСАЦІЯ РУЙНУВАНЬдля ліквідації наслідків бойових дій та відновлення інфраструктури.  населених пунктів в умовах воєнного стану. Роз’яснення.

       Блок 2.   ЗМІНИ В ЦІНОУТВОРЕННІ 2022/2023. 

      1. Настанови МІНРЕГІОНУ(на заміну ДСТУ). Зміни кошторисних норм. 

      – Наказ Мінрегіону «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» № 281 від 1.11.2021 року (чинний з 9.11.2021).

      – Наказ Мінрегіону від 30.04.2022 року № 67.

      – «Настанова з визначення вартості будівництва» + Зміна №1.

      – «Настанова з визначення вартості проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт та експертизи проектної документації».

      – «Настанова з розроблення ресурсних елементних кошторисних норм».

      – «Настанова з визначення вартості наукових та науково-технічних робіт».

      – «Настанова з визначення вартості проведення робіт з оцінки технічного стану та експлуатаційної придатності об’єктів будівництва».

      1. Настанови є обов’язковимидля визначення вартості будівництва об’єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії (державні кошти). Застосування цієї Настанови при будівництві об’єктів із залученням інших джерел фінансування обумовлюється договором.
      2. Нові правила та підходи: тендери, заробітна плата, Нормативи…
      3. Основні правила застосуваннякошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві.
      4. ЗАМОВНИКИ:

      – Можуть формувати відомість обсягів робіт за міжнародними системами вимірювання.

      – Коди й назви видів робіт. Цінова політика.

      1. ПРОЕКТУВАЛЬНИКИ:

      – Обчислюють вартість проектно-вишукувальних робіт за 3-ма методами (відсотковий, калькуляційний, із використанням збірників цін).

      – У залежності від зміни складових вартості (у т.ч. трудових та матеріально-технічних ресурсів).

      – Можливість  передбачати, зокрема, кошти на проведення аудиту безпеки автомобільних доріг та оцінку впливу на довкілля у зведеному кошторисному розрахунку.

      1. ПІДРЯДНИКИ можуть формувати тверду договірну ціну з використанням укрупнених показниківвартості робіт на одиницю виміру певного виду роботи:

      – Витрати на заробітну плату робітників-будівельників.

      – Витрати на експлуатацію будівельних машин та механізмів.

      – Витрати на будівельні матеріали, вироби та комплекти (конструкції).

      – Загальновиробничі та адміністративні витрати.

      – Інші роботи та витрати (у тому числі кошти на покриття витрат, пов’язаних з інфляційними процесами).

      1. Пакет документів по ціноутворенню, проектуванню та ін..

      – Державні кошторисні норми.

      – Галузеві кошторисні норми.

      –  Кошторисні норми підприємств.

      – Індивідуальні кошторисні норми.

      1. Повноваження Мінрегіону.

      – Зміна ст. 7 Закону “Про ціни і ціноутворення”. Формування, розроблення та затвердження кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві, визначення порядку їх застосування, перевірка дотримання цих норм та нормативів при обчисленні вартості будівництва об’єктів, здійснюється Мінрегіоном

      – Зміна ст. 17 Закону «Про інвестиційну діяльність». Вартість будівництва визначається на підставі затверджених Мінрегіоном, кошторисних норм і нормативів з ціноутворення у будівництві….

      ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ БУДІВНИЦТВА

      1.     Порядок визначення вартості будівництва на різних етапах інвестиційного процесу

      1.1           Визначення вартості об’єкта будівництва на етапі складання інвесторської кошторисної документації

      1.2           Визначення вартості об’єкта будівництва при складанні ціни пропозиції учасника процедури закупівлі (договірної ціни)

      1.3           Визначення вартості виконаних робіт та витрат

      1. Порядок розробки, погодження, затвердження та застосування індивідуальних ресурсних кошторисних норм та кошторисних норм підприємств при визначенні вартості будівництва

      Організація  та виконання першочергових робіт з відновлення пошкоджених внаслідок бойових дій будівель та споруд (далі – пошкоджені об’єкти) регулюються такими підзаконними нормативно-правовими актами:

       Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд (постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 473);

      Зміни до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва (постанова КМУ від 5 квітня 2022 р. № 423);

      Методика обстеження будівель та споруд, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, бойових дій та терористичних актів;

      Зміни до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи (постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 470);

      Кошторисні норми України «Настанова з визначення вартості робіт з оцінки технічного стану та експлуатаційної придатності об’єктів»;

      Порядок виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

      ЕКСПЕРТИЗА В БУДІВНИЦТВІ.
      Законодавче та нормативно-правове підґрунтя щодо розроблення та експертизи проектної документації на будівництво.

    НОВІ ЗМІНИ до Закону України «ПРО БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ! Сертифікації відповідальних виконавців. Проектування. Кошторисне ціноутворення у будівництві.

    1. Аналіз Закону України про внесення змін до Закону «Про будівельні норми»щодо удосконалення НОРМУВАННЯу будівництві.
    • Підвищення якості будівельних норм. Зменшення кількості необгрунтованих вимог.
    • Розширення методів встановлення будівельних норм.
    • Розширення кола базових організацій, що виконують функції по нормуванню.
    • Вдосконалення процедури оприлюднення будівельних норм.
    1. Три методи нормуванняу будівництві:
    • Розпорядчий.
    • Запровадження параметричного методу.Як пріорітетного!
    • Цільовий.
    1. МінРегіон планує коригувати ДБН, у зв’язку з внесенням змін до ЗУ «Про будівельні норми».
    • Параметричний метод нормування в будівництві визначено пріоритетним.

     ПРОЕКТНА ДОКУМЕНТАЦІЯ – НОВІ ВИМОГИ ДО СКЛАДУ ТА ЗМІСТУ. Проектування та Кошторисне ціноутворення.

    1. Проектуваннята експертиза проектів будівництва.

    ДБН А.2.2-3:2014 «СКЛАД ТА ЗМІСТ ПРОЕКТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ на будівництво» – нові вимоги до складу та змісту!

    • Проектна документація.Її склад та зміст. Порядок розроблення проектної документації об’єктів в розрізі дій сертифікованих інженерів-проектувальників (Наказ № 45 Мінрегіону , Закон №1817, Закон №2020, ПКМ №327, зміна № 6 та № 11 до кваліфікаційних характеристик).
    • Види будівництва. Неузгодженість щодо «технічного переоснащення».
    1. НОВІ нормативні акти і документи (Постанови КМУ) з розроблення, погодження та експертизи проектної документації на будівництво.
    • Закон № 156-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про будівельні норми» щодо удосконалення нормування у будівництві» (набрав чинності з 19.10.2019).
    • Закон № 124-IX «Про внесення змін… Закону України «Про стандартизацію» (набрав чинності з 16.10.2020).
    • Закон № 132-IX «Про внесення змін… щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (набрав чинності з 17.10.2019).
    • Замість ДСТУ з ціноутворення будуть оновлені кошторисні норми і нормативи.
    1. Персоніфікована професійна сертифікація відповідальних виконавців робіт (виконробів, інженерів-консультантів…).
    • Сертифікаціявідповідальних виконавців.
    • Термін дії сертифікатів. Проходження курсів підвищення кваліфікації. Які сертифікати для ГІП? Які для підпису кошторисної частини проектної документації?
    • Анулювання, вилучення сертифікатів.
    • Закріплення функції за Міністерством розвитку громад та територій.
    1. Типові договори.
    2. Закон «Про регулювання містобудівної документації».

    Ст. 31 «Проектна документація». Зміни з урахуванням відміни категорій складності (ЗУ “Про оцінку впливу на довкілля”).

    • Капітальний ремонт за спрощеною процедуроюза дефектним актом та кошторисом тільки для об’єктів класу наслідків СС1.
    • Експертиза проектної документації (обов’язкова та добровільна).

     ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ БУДІВНИЦТВА.

    1. Утримання служби замовника, технагляд, інженер-консультант.
    2. НОВА Зміна №3 о ДСТУ Б Д.1.1-7:2013 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт та експертизипроектної документації на будівництво».
    • Новий порядок визначення кошторисної заробітної плати по конкретному об’єкту будівництва («Порядок розрахунку розміру кошторисної заробітної плати, який враховується при визначенні вартості будівництва об’єктів»);
    • Середня кошторисна  заробітна платадля розряду складності 3,8 – для будівельників та розряду 7,0 – для проектувальників, технагляду, інженера- консультанта;
    • Розрахунок вартості проектних, геодезичнихта робіт з вишукування для конкретних об’єктів будівництва
    1. Вартість 1 людино проектних робіт дня(розрахунок для різних об’єктів).
    2. Розподіл вартості проектних робітпо окремих стадіях проектування, між виконавцями окремих розділів проектної документації, вартість проектування капітального ремонту.
    3. Науково-технічний супровід у будівництві.
    • Вартістьнауково-технічного супроводу (проект зміни №1 до ДСТУ-Н Б Д.1.1-8 «Правила визначення вартості наукових та науково-технічних робіт у будівництві»).
    • Мета науково-технічного супроводу. Хто може виконувати?
    1. Розрахунок вартості авторського нагляду: плановий і фактичний.
    2. Координатор з питань охорони праці на стадії:
    • розроблення проектної документації та будівництва.

     Мінрегіон. Перспективні зміни в ЦІНОУТВОРЕННІ.

    • Відміна ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 Правила визначення вартості будівництва.
    • Відміна ДСТУ Б Д.1.1-7:2013 Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт та ЕКСПЕРТИЗИ.
    • Замість ДСТУ – постанови МінРегіону.
    • Проект документів по ціноутворенню та проектуванню. Нові правила та підходи: тендери, зп, нормативи…

Вартість семінару:

  • Вартість участі в вебінарі 3200,00грн без ПДВ
  • Вартість участі у семінарі 3450,00 без ПДВ

Місце проведення:

м. Київ (ст.м. «Майдан Незалежності») Готель "Козацький" Конференц-зал

Час проведення:

Архів

Нехай всі ваші проекти будуть успішними!

Тeл. (044) 587-63-00 Моб. (097) 549-18-83
Реєстрація

Реєстрація на подію закрита

Тeл. (044) 587-63-00

Моб. (097) 549-18-83

Найближчі заходи:

Реєстрація на семінари